Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Declaratia 392B
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Declaratia 392B

Buna ziua ! Sunt traducator autorizat din septembrie 2010 , absolut noua in aceasta bransa a legislatiilor , detaliilor despre Financiar , etc , problema mea este in legatura cu Declaratia 392B pe care nu am depus-o , am fost ieri la Financiar si nu mi-au mai primit-o , desigur , insa mi s-a spus ca nu exista nicio amenda in legatura cu nedepunerea acestei declaratii ( mi s-a vorbit cu un sictir si nonsalanta uimitoare, dar ma rog .. este ceva normal in ziua de azi ). Insa ceea ce vreau eu sa stiu .. ce (mai) pot face intr-o asemenea situatie , unde ma pot interesa despre amenda ( in afara de sursele gen forumuri, site-uri de specialitate, etc ) . Si inca ceva.. Declaratia 392B trebuia depusa in cazul PFa-urilor neplatitoare de TVA cu un venit strict intre 10.000 euro si 35.000 euro ? Pentru ca eu am avut la finele anului 2010 un venit de aproximativ 600 de euro . Am inteles ca declaratia in cauza trebuia completata si depusa chiar si pentru venitul de 0 lei. Am fost pana-n 25 februarie si am completat si depus declaratiile 200 si 220 ( cu gandul de imi declara venitul si pt 2010 ) insa domnul de la ghiseul nu s-a stresat prea mult sa imi zica informativ macar de declaratia 392 ( nu stiu, poate nu era datoria lui , asta e , era extrem de greu sa mentioneze si asta ). In fine, va rog mult sa ma lamuriti in aceasta problema, sunt oricum constienta ca voi plati pentru necunostinta mea , totusi imi doresc un punct de reper clarificat ca sa stiu cum si pentru ce sa ma pregatesc. Si as dori sa stiu daca nu se plateste amenda la timp , ce consecinte exista . Va multumesc anticipat si astept un raspuns , va rog mult! :(
392B Declaraţie informativă privind livrările de bunuri şi prestările de servicii efectuate în anul … (OPANAF 1081/2011)
Formular 392B Se completează de către persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA, potrivit dispoziţiilor art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, a căror cifră de afaceri realizată la finele anului calendaristic, excluzând veniturile obţinute din vânzarea de bilete de transport internaţional rutier de persoane, este inferioară sumei de 35.000 de euro, calculată în echivalent lei, potrivit legii
In ceea ce priveste amenda am gasit ca ar fi 2000-3500 lei pt. persoane fizice si 12000-14000 juridice.
SUCCES=D>